Sēras
Tuvinieka zaudējums ir smags emocionāls pārdzīvojums. Kā pareizi izdzīvot šo dzīves periodu, izprast savas jūtas un rast dziedināšanu?
Kas ir sēras?
Sēras ir dabiska reakcija uz zaudējumu, ko bieži vien pavada emocionālas un pat fiziskas sāpes. Dusmas, vainas sajūta, šoks, vientulība un emocionāls sastingums - tās ir emocijas, ko cilvēki bieži vien izjūt, sastopoties ar tuvinieka nāvi.
Kāda ir pirmā reakcija uz tuvinieka nāvi?
Ja jūsu tuvinieks ir ilgstoši slimojis un jūs esat bijas gatavs tam, ka nāksies no viņa šķirties uz mūžu, tad pirmā reakcija uz nāves iestāšanos var būt emocionāls sastingums, kas ir dabiska reakcija. Tas ir periods, kurā jūs varat apzināties jauno situāciju un pieņemt nāvi.
Turpretī, ja tuvinieka nāve jūs pārsteidz pēkšņi, viena no izplatītām reakcijām ir neticība notikušajam faktam. Jāpaiet ilgākam laikam, lai jūs varētu pieņemt šo notikumu. Iespējams, ka īpaši smagi jums būs ārdzīvot to, ka neesat varējis sakārtot attiecības un atvadīties no sev mīļā cilvēka.
Kādas ir sēru fiziskās izpausmes?
Emocionālais trieciens, ko rada tuva cilvēka zaudējums, var būt tik spēcīgs, ka tas izpaužas arī kā sāpes fiziskajā ķermenī. Daži no izplatītākajiem simptomiem ir hiperaktivitāte, galvassāpes, elpas trūkums, galvas reiboņi, koncentrēšanās spēju zudums, depresija. Šādā gadījumā ir svarīgi meklēt profesionāla mediķa palīdzību.
Kā sadzīvot ar emocijām?
Pats svarīgākais ir ļaut emocijām brīvi izpausties un tās neapspiest. Asaras mazina emocionālo stresu, tādēļ vajag raudāt, ja jūs to vēlaties. Būtiski ir apzināties un saprast savas emocijas un izrunāties par tām ar kādu sev tuvu cilvēku. Dusmas un vainas sajūta ir divas bieži izplatītas emocijas, kas pārņem cilvēku, zaudējot tuvu cilvēku.
Kā atrast spēku turpināt ceļu?
Sērojoša cilvēka dabiska reakcija ir vēlme norobežoties no apkārtējās pasaules un palikt vienatnē ar savu pārdzīvojumu, tomēr labāks risinājums ir meklēt un uzturēt kontaktus ar radiniekiem un draugiem, kas jums varētu sniegt emocionālu atbalstu.
Svarīgi apzināties un izdzīvot sēru periodu un emocionāla stresa stāvokli nepieņemt pārsteidzīgus un nozīmīgus lēmumus, piemēram, mainīt dzīvesvietu. Jābūt uzmanīgiem arī ar nomierinošu medikamentu un alkohola lietošanu, lai nenonāktu no tiem atkarībā.
Vislabākās zāles, protams, ir sarunas. Jūs varat izmantot profesionāla psihologa vai psihoterapeita palīdzību, vai arī sākt rakstīt dienasgrāmatu, kurā varat dot brīvu izpausmi savām jūtām un domām.
© SIA Rituālie Pakalpojumi